מהי תורת המשחקים וכיצד היא מיושמת בכלכלה?

הכלכלה הגלובאלית היא תחום שמתקיים, נמדד ומתפתח, על פי פעולות שונות והדדיות שמבצעת האוכלוסייה שמרכיבה את שוק זה. למעשה, עולם הכלכלה מתקיים בצורה אורגנית ואף פעולה אינה עומדת בפני עצמה, אלא מקבלת את הערך שלה ביחס אל פעולות אחרות. לדברי אילן ירון מרצה לכלכלה, תורת המשחקים היא תיאוריה שמנסה להבין את העיקרון הזה ולמדע אותו, על מנת לבנות מודלים וכלים שיאפשרו להתנהל בצורה הנכונה.

מהי תורת המשחקים?

אילן ירון מרצה לכלכלה
תורת המשחקים (njaj)

אילן ירון מסביר כי תורת המשחקים היא ענף מעולם המתמטיקה והכלכלה המנתח דינאמיקות בין קבוצת אנשים, אשר אמורים לקבל החלטות, אך הם בעלי מטרות שונות. התורה החלה להתפתח בתחילת המאה ה-20 והצליחה לפתח שיטות ומושגים, הנחשבים לראויים בעולם הכלכלה וגם בתחומים אחרים כמו פסיכולוגיה, מדעי המדינה, משפטים וביולוגיה. בעשורים האחרים התורה מיושמת גם בתחום מדעי המחשב והאינטרנט.

יישומה של תורת המשחקים בכלכלה

בעולם הכלכלה התיאוריה תופסת מקום של כבוד, בעיקר בגלל שאופי הפעילות הכלכלית מכתיב מצב בו כל הנוגעים בדבר רוצים להגיע לרווח מקסימאלי. על פי תורת המשחקים, הפעילות הכלכלית נחשבת למשחק והפועלים נחשבים לשחקנים.

אילן ירון מרצה לכלכלה
מכלול האפשרויות – תורת המשחקים (Boians Cho Joo Young)

אילן ירון מסביר שעל מנת לבצע חקירה של המשחק, יש לתרגמו ולנתחו לפי מודלים כלכליים שניתנים לתרגום מתמטי. מטרת תורת המשחקים בכלכלה היא ליצור צפי של דפוס, בו ניתן לזהות את הפעולות הצפויות של השחקנים ואף להמליץ על דרכי פעולה רווחיות יותר. לדברי אילן ירון, על מנת לזהות את הדפוס ולתרגמו למונחים מתמטיים יש להבחין בין שלושה גורמים – מספר השחקנים, מספר האפשרויות והרווחים.

  • מספר השחקנים – כמה אנשים משתתפים בפעילות? האם מדובר בזוג או בקבוצה המרכיבה עשרות אנשים?
  • מספר האפשרויות – האפשרויות הם למעשה הרצונות של כל אחד מהשחקנים והדרכים בהן הם יכולים לנקוט כדי להשיג את המטרה.
  • רווחים – הרווחים הם התוצאה של הפעולות שכל שחקן עושה, בהתחשבנות עם התוצאות של השחקנים הנוספים.

אילן ירון מסכם שצירוף האפשרויות והגורמים המשתנים, נכנסים למשוואה מתמטית, ממנה ניתן לחשב סיכונים ולהעריך רווחיות וכדאיות לפעילות הנעשית.

אילן ירון מרצה לכלכלה ולפיננסים ומלמד באוניברסיטה הפתוחה.